o fotowoltaiczne jest rodzajem zjawiska fizycznego, które polega na powstaniu siły elektromagnetycznej w ciele stałym na skutek promieniowania świetlnego. Odkrycie tego zjawiska umożliwiło konstrukcję fotoogniw, które obecnie są używane do pozyskiwania prądu elektrycznego z energii promieniowania świetlnego. W każdej instalacji słonecznej, żeby było możliwe wykorzystanie prądu elektrycznego, konieczne jest zamontowanie inwertera. Inwerter jest specjalnym urządzeniem, które pozwala na konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Posiadając odpowiednie panele fotowoltaiczne, a także niezbędne do tego urządzenia, można z powodzeniem wykorzystywać energię elektryczną powstałą w skutek działania zjawiska fotowoltaicznego. Ogólna zasada działania fotoogniw wykorzystywanych z energetyce słonecznej nie jest więc zbyt skomplikowana.
Wykorzystanie energii słonecznej
Energetyka słoneczna zajmuje się przemysłowym wykorzystaniem energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Jednym z zastosowań energii słonecznej jest budowa elektrowni słonecznych. Elektrownia słoneczna korzysta z fotoogniw, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne umożliwiające przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną. Celem elektrowni słonecznych, jak zresztą każdej innej elektrowni, jest pozyskiwanie energii elektrycznej i dostarczanie jej do użytkowników. W przeciwieństwie do niektórych rodzajów elektrowni, instalacje słoneczne korzystają z odnawialnego źródła energii dzięki czemu elektrownie słoneczne są korzystnym środowiskowo rozwiązaniem. Według definicji elektrownia słoneczna to zespół urządzeń przekształcających energię promieniowania słonecznego, które stanowi odnawialne źródło energii, na energię użytkową, cieplną lub elektryczną. Fotowoltaika z kolei zajmuje się jedynie pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, a panele fotowoltaiczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane do użytku prywatnego.
Rozwój technologii fotowoltaicznej
Coraz więcej państw na całym świecie inwestuje w odnawialne źródła energii, do których zalicza się także energię słoneczną. Energetyka słoneczna zajmuje się wykorzystywaniem energii promieniowania słonecznego, co jest zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjne formy pozyskiwania energii elektrycznej. Konstruowanie fotoogniw, które umożliwiają zamianę energii słonecznej w energię elektryczną, było możliwe dzięki odkryciu zjawiska fotowoltaicznego. Współcześnie pracuje się nad tworzeniem ogniw słonecznych trzeciej generacji, które nie opierają się o złącza półprzewodnikowe p-n, jak w przypadku pozostałych fotoogniw. Wytwarzaniem paneli fotowoltaicznych zajmuje się wiele fabryk na całym świecie, gdzie przy produkcji korzystają z najnowszych technologii. Ponadto na rynku istnieją specjalistyczne firmy działające w branży fotowoltaicznej, które zajmują się montażem oraz sprzedażą paneli fotowoltaicznych umożliwiając tym samym korzystanie z odnawialnego źródła energii także osobom prywatnym.
Źródła energii odnawialnej
Współcześnie coraz większy nacisk w ogólnoświatowym zarządzaniu energetyką kładzie się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Do odnawialnych źródeł zalicza się słońce, wiatr, woda, biomasa oraz biogaz. Sama definicja odnawialnego źródła energii brzmi następująco - jest to takie źródło energii, którego wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem, ponieważ jego zasób odnawia się w krótkim czasie. Z tego powodu jak najszersze wykorzystanie źródeł odnawialnej energii jest rozwiązaniem dobrym dla środowiska, ponieważ nie naraża na deficyt tych zasobów. Energia słoneczna jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej, głównie dlatego, że zastosowanie paneli fotowoltaicznych jest możliwe niemal wszędzie. W każdym miejscu, gdzie jest dostęp do słońca, można zamontować fotoogniwa korzystające z promieniowania świetlnego do wytworzenia energii elektrycznej. Fotowoltaika jest dziedziną nauki oraz technologii, która zajmuje się tworzeniem oraz wykorzystywaniem ogniw słonecznych.